Plánovanie svadby môže byť niekedy dosť zdrvujúce. Aj keď si páry často najímajú profesionálov, ktorí im majú na starosti svadobné plány, existuje veľa dôvodov, prečo by sa tiež mohli rozhodnúť prevziať väčšinu svojich povinností na vlastnú päsť. Možno pracujete s obmedzeným rozpočtom na plánovanie svadby alebo jednoducho milujete všetky možnosti DIY – v každom prípade je to veľa ďalších detailov, ale môžete si naplánovať svadbu svojich snov sami. Organizácia je kľúčom k udržaniu správneho stavu, keď stojíte pred rozhodnutiami, zoznamami, termínmi a každodenným životom. Prvým krokom je zabezpečiť si dostatok času na plánovanie svadby.
My sme sa pre vás pokúsili spísať zoznam, kt. vám pomôže nestratiť nervy a mať pripravené to najdôležitejšie, čo budete potrebovať.
My sme sa pre vás pokúsili spísať zoznam, kt. vám pomôže nestratiť nervy a mať pripravené to najdôležitejšie, čo budete potrebovať.

1. Vybaviť matriku
Najmenej sedem dní pred uzatvorením manželstva je potrebné dodať na matriku potrebné dokumenty a podať žiadosť o uzavretie manželstva.
Žiadosť sa podáva na matričnom úrade kde má jeden zo snúbencov trvalý pobyt. Samotný sobáš sa nemusí konať na matrike podľa vášho trvalého pobytu, ale môže sa konať na inej matrike alebo na ktoromkoľvek inom vhodnom mieste. Ak ide o cirkevný sobáš, poskytne matrika po kontrole údajov žiadosť cirkevnému orgánu.
Žiadosť podávajú obaja snúbenci a budete potrebovať predložiť rodné listy a občianske preukazy.
Ak toto nebude vaše prvé manželstvo, tak je nutné ďalej doložiť aj úmrtný list alebo rozsudok o rozvode, ktoré by potvrdzovalo ukončenie vášho predchádzajúceho zväzku.
Pri vypĺňaní žiadosti o uzatvorenie manželstva budete potrebovať poznať údaje o rodičoch oboch budúcich manželov a to dátumy a miesta narodenia a rodné priezviská.
Ak chce žena prijať nové priezvisko v tvare bez prechyľovania (-ová), je potrebné o to samostatne požiadať. V žiadosti o uzatvorenie sobáša bude uvedené meno v ženskom tvare, sobášny list bude vydaný v tvare bez prechyľovania. Toto neznamená, že dieťa ženského pohlavia narodené manželom bude mať automaticky priezvisko bez -ová, o toto treba tiež samostatne požiadať.
2. Kostol
O cirkevný sobáš v kostole treba požiadať na príslušnom farskom úrade v mieste bydliska aspoň jedného zo snúbencov. Kvôli príprave na manželstvo treba vašu požiadavku o svadbu v kostole ohlásiť minimálne tri mesiace pred vašim termínom svadby.
3. Reštaurácia
– Jedlo na 1 osobu – pokúste sa zistiť aké balíčky ponúkajú a čo je v nich zahrnuté ( prípitok, predjedlo, počet hl. chodov, minerálka, výzdoba)
– Platba za personál,
– Platba za prenájom miestnosti,
-Nezabudnite sa opýtať ako je to s nočným kľudom – dokedy môže byť pustená hudba
-Je možné nechať jedlo do druhého dňa v chladiacich boxoch?
-Je možné doniesť vlastnú výzdobu?
-Ako je to s parkovaním?
4. Jedlo/Pohostenie
– koláče – Koľko kusov koláčov (Aj na doma pre hostí, na stol v reštike, do výslužiek…)
– torta
– slané pečivo
– ovocie
5. Alkohol
Koľko piva, vína alebo alkoholu potrebujete na svadbu? Odpoveď závisí od viacerých faktorov. Zvážte veľkosť zoznamu hostí, trvanie celej svadby a pravdepodobnosť konania after-party. Je tiež dôležité zvážiť, aký alkohol chcete ponúkať. Ak chcete ponúknuť originálny kokteil, musíte si zabezpečiť viac fliaš požadovaného alkoholu a zmesí. Ak viete, že veľa vašich hostí miluje pivo, zistite si či reštaurácia v ktorej plánujete svadbu pivo ponúka, alebo si môžete takúto výčapnú stanicu prenajať. Nezabudnite na prípitok, skvele sa hodí šampanské s jahodou, alebo Cinzano. Ak chcete dávať alkohol aj ako výslužku, určite si ho zabezpečte dopredu. V tejto dobe sa stretávame napríklad s malými fľaštičkami s etiketami na mieru, či vínom.
Koľko fliaš budete potrebovať?
– na stôl do reštaurácie (TIP: zistite si či daná reštaurácia nepýta za vlastný alkohol tzv. korkovné – poplatok za každú vlastnú fľašku)
– na výslužku… (niekto vínko, niekto vodku, či domácu slivovicu? Niekto dáva ako výslužku iba koláče…
Môžete si orientačne zistiť kto čo pije, avšak neoplatí sa vyhovieť každému, nakoľko miešaním alkoholu to nemusí nakoniec dopadnúť dobre.
Zo skúsenosti sa na svadbách vyskytuje víno a 2 druhy alkoholu – tmavý a svetlý.
5. Nealko
– minerálky (ak nebudete musieť brať z reštaurácie…)
– džbány s vodou, citrónom a mätou
– farebné nealko (Cola, Sprite, Fanta, džúsy, ..)
6. Šaty
– pre nevestu:
– šaty, topánky, závoj, korunku, ozdoby do vlasov, sponky, náušnice, náhrdelník, štóla, kabátik, spodné prádlo, silonkové punčochy, podväzok, rukavičky, pompadúrka al. kabelka al. taštička…
– kroj
– popolnočné šaty
– pre ženícha:
– oblek, topánky, ponožky, košeľa, kravata, (+ možno košeľa + možno kravata zladená k popolnočným šatám nevesty..), spodné prádlo
7. Program
Všetci máme radi dobrý zoznam skladieb, ale zábava na vašej svadbe nemusí končiť iba na okraji tanečného parketu. Oslavovať je možné interaktívnejšie ako kedykoľvek predtým. Páry môžu prekvapiť a potešiť svojich hostí rôznymi druhmi aktivít a zábavou na svadobnej hostine, aby sa večierok udržal v dobrej nálade.
–Fotokútik / Fotobúdka
-Program pre deti
-Hudobné číslo
8. Kameraman
9. Fotograf
10. Hudba/DJ
Bez ohľadu na to, či máte živú kapelu, DJ alebo obsluhujete gramofóny sami, budete musieť načrtnúť všetky kľúčové piesne, ktoré sa počas svadobných slávností musia nevyhnutne hrať. Rovnako dôležité: Nezabudnite tiež vytvoriť zoznam skladieb, ktoré určite nechcete počuť.
11. Doprava pre hostí
12. Ubytovanie pre hostí „cezpoľných“
13. Obrúčky
14. Svadobné oznámenia + pozvánky k stolom (napr. menu, scenár svadby, menovky na stoly..)
15. Kytica + pierka
16. Určiť si svedkov
+Ľudí na dohliadanie na svadbe ( na zabezpečenie alkoholu, nealka a koláčov na stoloch)
Človeka na príhovor a prípitok na začiatok, určiť hl. družbu a družičku
17. Kaderníčka / Kozmetička /Nechty
18. Krabice na výslužky
19. Ozdoba na auto, stuhy
20. Taštička prvej pomoci
pre prípad potreby ju mať poblízku ( napr. v prezliekarni, v aute, príp. dať na starosť hl. družičke)
– môže obsahovať – ihlu, niť, sponky, zapínacie špendlíky, papier. vreckovky, nožničky, zub. pastu, zub. kefku, žuvačky al. tic tac.., hrebeň, lepiacu pásku, vložky resp. tampóny, paralen al. aspirin, náhradné pančuchy, maskaru, púder, rúž al. lesk na pery, rýchloobväz, lak na vlasy, priesvitný lak na nechty – vraj dobrý na roztrhnuté pančuchy…)